اخبار برگزیده

غفلت عظیم

وقتی صحبت از ایمان و تحصیل ایمان می‌شود، یک غفلت عظیم رخ می‌دهد، و آن غفلت عظیم اشتباه گرفتن علم با ایمان است. من نمی‌خواهم اینجا مثل از عالمانی چون بلعم باعوراها بیاورم که اگر هم بیاورم مثل بدی نیست. مثل بلعم باعورا آن چنان مثل مهمی است که حتی قرآن کلام الهی آن را برای عبرت و مایه‌ی تفکر برای ما در سوره‌ی مبارکه‌ی اعراف ذکر کرده است. اما برای درک عمیق تفاوت علم با ایمان، باید سردمدار عالمان بی‌ایمان را همیشه درنظر داشته باشیم و آنی نیست جز خود ابلیس. ما در مورد داستان ابلیس از یک نکته‌ی ظریف غفلت می‌کنیم و آن اینست که ابلیس یک عالم بزرگ بوده است. ابلیس به موضوعات بسیاری علم داشت. به چه علم داشت؟

برای اینکه بفهمیم ابلیس چه عالم بزرگی بوده است باید بدانیم که ایمان در هفت حوزه تعریف می‌شود و مومن به هفت متعلق باید ایمان داشته باشد. این هفت متعلق ایمان به‌ترتیب ایمان به خدا، ایمان به غیب، ایمان به آیات الهی، ایمان به ملائکه، ایمان به انبیا الهی، ایمان به کتب الهی و در نهایت ایمان به آخرت هستند. طبق آیه‌ی هفتادوهشت سوره‌ی ص ابلیس علاوه بر اینکه به وجود «الله» تبارک و تعالی علم دارد بلکه او را «رب» خطاب می‌کند و به مقام ربوبیت هم علم دارد. سپس در ادامه از خداوند تا روز قیامت مهلت می‌طلبد پس او به وجود قیامت هم علم دارد. درکنار این موارد ابلیس با ملائکه هم در ارتباط بود و به وجود آن‌ها هم علم داشت. یعنی طبق همین آیه ابلیس حداقل به سه متعلق از هفت متعلق ایمان علم داشت. درکنار این علم ابلیس عبادت‌های آن‌چنانی داشت که ما که هیچ، هفت جدوآباد ما هم به خواب آن‌چنان عبادتی را نمی‌بینند. امام علی ع در خطبه‌ی قاصعه در این مورد می‌فرمایند:

«...او شش‌هزار سال عبادت کرد که مشخص نیست از سال‌های دنیا یا آخرت است...»

پس بدانیم ابلیس از عالمان و عابدان بود. اما چی می‌شود که قرآن در آیه‌ی سی‌وچهار سوره‌ی بقره پس از آن ماجرای معروف استکبار ابلیس، در مورد او می‌گوید که او از کافران بود؟ پس می‌شود کهی هم عالم باشد و هم عابد باشد و هم‌زمان کافر هم باشد و این آن غفلت عظیم ماست.

به قول امام خمینی ره علم می‌تواند برای انسان حجاب باشد ولی حجابی از نور. ما چه کردیم برای اینکه این علوم زمینه‌ساز ایمان برای ما بشود؟ ما باید بدانیم که مولایمان انشاالله امیرمومنان است نه امیرعالمان، و باید بدانیم «عدو مبین» ما عالمی است که سردمدار کافران است و برای ما گمراهی خودش را می‌خواهد، یعنی علم بدون ایمان. باید بدانیم که غفلت عظیم عدم تشخیص میدان تحصیل حقیقی است و عدم تشخیص علم از ایمان است و بزرگترین عبرت در این مسیر داستان ابلیس است، و از همه مهم‌تر باید بدانیم که هرچه در میدان علم پیش برویم ولی دست ما از تحصیل در میدان ایمان خالی باشد هرآن و هر قدم که پیش می‌رویم ابلیس‌گونه‌تر می‌شویم...

خدایا هدایتمان کن و نور ایمان را به قلب ما بتابان...


غفلت عظیم

غفلت عظیم

غفلت عظیم

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها