اخبار برگزیده

راه تسلط بر نفس

همیشه وقتی آن دوسه جز آخر قرآن را تلاوت می‌کردم، با خودم می‌گفتم آخر این همه سوره‌های کوچک که مضمون آن تکراری است وجودش چه حکمتی دارد؟ آن همه آیات کوتاه و موزون که مدام یک مفهوم را تکرار می‌کند، و آن یاد قیامت و آتش و دوراهی بهشت و جهنم است، برای چه نازل شده است؟ راستش را بگویم سعی می‌کردم سریع از آن‌ها بگذرم و برایم خسته‌کننده می‌نمود. اما می‌دانستم که وجود این همه آیه‌ی کوتاه و موزون آن هم با یک مفهوم واحد بی‌حکمت نیست. یاد قیامت!

این‌ها همه برایم هم‌زمان شده بود با موضوع تزکیه نفس، چرا که قرآن آن‌جا با قطعیت و بدون هیچ شایدی از فلاح و رستگاری صحبت می‌کند که فرد تزکیه نفس کند و آیه نه سوره شمس می‌فرماید:

«قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَکَّاها»

به‌راستی اگر باور کنیم کلام معصوم را که «نفسک اقرب اعدائک الیک»، برای رام‌ این نفس چه باید کرد؟ نمی‌دانستم که همان امیرالمومنینی که نزدیک‌ترین دشمنان را به ما معرفی کرده، همان او راه قطعی نجات را هم معرفی کرده، و نمی‌دانستم که این راه نجات همان آیات کوتاه و موزونی بود که برایم خسته‌کننده می‌نمود و سریع از آن‌ها می‌گذشتم. حضرت علی ع می‌فرماید، چه چیز را؟ راه تسلط بر نفس را، به که؟ به مالک‌اشتر نخعی همان فرد بزرگی که بازوی نظامی ولی‌خدا بود و امیرالمومنین در مورد او فرمود:

 «کان الاشتر لی کما کنت لرسول‌الله»

اما امام به مالک چه می‌گوید؟ ایشان در نامه‌ی پنجاه و سوم نهج‌البلاغه خطاب به مالک می‌نویسد:

«...وَ لَنْ تَحْكُمَ ذَلِكَ مِنْ نَفْسِكَ حَتَّى تُكْثِرَ هُمُومَكَ بِذِكْرِ الْمَعَادِ إِلَى رَبِّكَ...»

به این معنا که «تو بر نفس مسلط نخواهی شد مگر با یاد فراوان قیامت و بازگشت به‌سوی خدا». حالا بود که حکمت آن‌همه آیات کوتاه و موزون با موضوع معاد را کمی فهمیدم، گویی که این آیات آماده شده‌اند که انسان بتواند به راحتی آن‌ها را حفظ کند و به‌خاطر بسپارد تا به‌راحتی بتواند فراوان یاد کند قیامت و بازگشت به سوی خدا را!

خدایا هدایتمان کن و نور ایمان را به قلب ما بتابان...


راه تسلط بر نفس

راه تسلط بر نفس

راه تسلط بر نفس

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها