اخبار برگزیده

دیرین‌شناسی فهم و حرمت کلمات

اگر خواستیم یک روز بفهمیم که نمی‌فهمیم، حتما سراغ کلمات را باید بگیریم! تجربه‌اش کردم و صددرصد تضمینی برای اثبات اینکه فهم ما چقدر مخدوش و غلط و بدون مبنا است جواب می‌دهد! قصه‌ی امروز و دیروز و یا تهاجم فرهنگی و استعمار هم نیست. قصه بر‌می‌گردد به همان اول‌های تاریخ که بشر شروع بهب معرفت کرد. چه خیال خامی است که گمان کنیم فهم امروز ما بی‌ربط از تاریخ فهم بشر است و شناخت دیرین‌گونه‌های فهم تاثیری بر آن ندارد. اما اگر دچار این خوش‌خیالی نیستی باید بدانی که چه بسا انحراف‌هایی پنجشش هزار ساله در فهم بشر رخ داده باشد که ما آن‌ها را فقط به خیال اینکه پدران فهم و معرفت ما آن‌ها را قبول داشتند پس حتما درست است، داریم به‌کار می‌بریم و شاید فقط عالم به غیبی بتواند این فهم‌ها را در آنچه قرآن می‌نامیمش به راه راست بازگرداند!

بگذار مثال راحتی بزنم از فهم غلط کلمات! می‌گویند صلح‌طلبی یا جنگ‌طلب؟! امای نیست که بگوید اصلا صلح مگر در مقابل جنگ است؟! صلح واژه‌ای است که مقابلش می‌شود فساد، یعنی شما یا صلح‌طلبید یا فسادطلب و اگر می‌خواهیم دوگانه‌ای برای جنگ و غیرجنگ درست کنیم می‌شود سلم‌طلب و حرب‌طلب. سلم و حرب هرکدام بسته به موقعیت خود می‌تواند یا صلح و اصلاح باشد یا فساد. مثلا قعود ساباط که امام حسن مجتبی ع در شرایط خود انجام داد سلمی بود که عین صلح هم بود. مدتی بعد از آن هم قیام کربلا که امام حسین ع انجام داد، باز حربی بود که عین صلح بود. امام حسین ع در مورد قیام خود کلمه‌ی اصلاح را به‌کار می‌برد:

«و اِنَّما خَرَجتُ لِطَلَبِ الإصلاحِ فِي امّة جدّي»

پس هم امام حسن ع صلح‌طلب بود و هم امام حسین ع حال آنکه یکی سلم کرد و دیگری حرب. پس صلح واژه‌ای است که حرمت دارد. اما امروز ما حرمت این واژگان را نمی‌شناسیم و به‌همین خاطر است که فهم ما دچار مشکل است و وقتی که اینطور شد دشمنی که خواهان رخوت امت است می‌آید مثلا فردی مثل گاندی را الگوی صلح‌طلبی معرفی می‌کند و فرد دیگری مثل سیدحسن نصرالله را الگوی جنگ‌طلبی. قرآن کریم در مورد فسادهایی که به غلط صلح معرفی می‌شوند، در سوره مبارکه‌ی بقره به ما هشدار می‌دهد و می‌فرماید:

«وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ

أَلَا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلَكِنْ لَا يَشْعُرُونَ»

پس کلمات حرمت دارند که باید این حرمت‌ها را بشناسیم و بدانیم که هر کلمه چه جایگاهی دارد تا فهم ما درست بشود. دوگانه‌ی جنگ و صلح مثالی بود از این موضوع که فهم بشر دچار انحراف‌های بزرگی است که باید شناخته شوند. باید بدانیم که صلح چیست و فساد چیست تا آنجا که جنگ عین صلح است رای به سلم ندهیم و آنجا که سلم عین صلح است رای به جنگ ندهیم.

خدایا هدایتمان کن...


دیرین‌شناسی فهم و حرمت کلمات

دیرین‌شناسی فهم و حرمت کلمات

دیرین‌شناسی فهم و حرمت کلمات

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها