اخبار برگزیده

مساله‌ی فلسطین

شهید مطهری یک سخنرانی در عاشورای سال هزاروسیصدوچهل‌وهشت در حسینیه‌ی ارشاد در مورد مساله‌ی فلسطین دارد، که انسان وقتی گوش می‌دهد تنش می‌لرزد. چه تعابیری که اگر امروز بیان می‌شد سیل تهمت‌ها به سویش روانه می‌شد که او هم از افراطیون است لابد! نمی‌دانم، در اوضاع این روزهای دنیا که رسانه جای اینکه ابزار رشد بشود شده است ابزار اغوا، چطور می‌شود این غفلت عظیم را از بین برد. بگذریم! شهید مطهری در این سخنرانی‌اش آنقدر ساده و صریح صحبت می‌کند که گویی دلش خون است که چطور این میلیون‌میلیون مسلمان قدم از قدم برای این مساله برنمی‌دارند. قسمتی از صحبت‌هایش را در زیر آورده‌ام:

«... اگر پیغمبر اسلام زنده می‌بود، امروز چه می‌کرد؟ درباره چه مساله‌ای‏ می‌اندیشید؟ والله و بالله قسم می‌خورم که پیغمبر اکرم در قبر مقدسش‏ امروز از یهود می‌لرزد. این یک مسئله دودوتا چهارتاست. اگری نگوید، گناه کرده است، من اگر نگویم والله مرتکب گناه شده‌ام، هر خطیب و واعظی اگر نگوید، مرتکب گناه شده است. گذشته از جنبه اسلامی، فلسطین چه تاریخچه‌ای دارد؟ قضیه فلسطین مربوط به دولتی از دولت‌های اسلامی هم نیست‏، مربوط به یک ملت است، ملتی که او را به زور از خانه‌اش بیرون‏ کرده‌اند...

والله و بالله ما در برابر این قضیه‏ مسئولیم. به خدا قسم مسئولیت داریم. به خدا قسم ما غافل هستیم. والله قضیه‌ای که دل پیغمبر اکرم را امروز خون کرده است، این قضیه است. داستانی که دل حسین‌بن‌علی را خون کرده، این قضیه است. اگر می‌خواهیم‏ به خودمان ارزش بدهیم، اگر می‌خواهیم به عزاداری حسین‌بن‌علی ارزش‏ بدهیم، باید فکر کنیم که اگر حسین‌بن‌علی امروز بود و خودش می‌گفت برای‏ من عزاداری کنید، می‌گفت چه شعاری بدهید؟ آیا می‌گفت بخوانید: "نوجوان اکبر من" یا می‌گفت بگویید: "زینب مضطرم الوداع، الوداع"، چیزهایی که من امام حسین در عمرم هرگز به این جور شعارهای پست و کثیف ذلت‌آور تن ندادم و یک کلمه از این ‌حرف‌ها نگفتم؟! اگر حسین‌بن‌علی بود، می‌گفت اگر ‌می‌خواهی برای من عزاداری کنی، برای من سینه و زنجیر بزنی، شعار امروز تو باید فلسطین باشد. شمر امروز موشه‌دایان است. شمر 1300 سال پیش مرد، شمر امروز را بشناس. امروز باید در و دیوار این شهر با شعار فلسطین تکان ‌می‌خورد. هی دروغ در مغز ما د که‏ آقا این یک مسئله داخلی است، مربوط به عرب و اسرائیل است.

... به‏ قول عبدالرحمن فرامرزی؛ اگر مال این‌هاست و مذهبی نیست، چرا یهودیان‏ دیگر دنیا مرتب برای اینها پول می‌فرستند؟ ما چه جوابی در مقابل اسلام و پیغمبر خدا داریم؟ آیا چند روز پیش در روزنامه نخواندید که در سال گذشته یهودیان سایر نقاط دنیا، نه یهودیانی‏ که فعلاً شناسنامه اسرائیلی دارند، 500 میلیون دلار برای اینها فرستادند که با این پول‌ها فانتوم بخرند، بمب‏ بریزند بر سر مسلمانان.

شنیده‌ام یهودیان ایران خودمان در سال گذشته معادل پول 2 فانتوم‏ فرستادند. 36 میلیون دلار پول از یهودیان ایران خودمان برای آنها به عنوان کمک رفت. من آن یهودی‌ها را به عنوان اینکه یهودی هستند، ملامت نمی‌کنم، ما خودمان را باید ملامت کنیم، او به هم‌کیش خود کمک کرده‏ است، با کمال افتخار پول می‌فرستد، رسیدش هم از موشه‌دایان می‌آید و آن‏ را در بازار هم نشان ‌می‌دهد، می‌گوید بیا رسیدش را ببین. مگر همین دوسه‏ شب پیش ننوشتند من بریده‌اش را از "اطلاعات" دارم که الآن فقط یهودیان مقیم امریکا روزی یک میلیون دلار به اسرائیل کمک می‌کنند؟!

آن وقت، تلاش ما مسلمین در این زمینه چه بوده است؟ به خدا خجالت دارد ما خودمان را مسلمان بدانیم، خودمان را شیعه علی‌بن‌ابیطالب بخوانیم. اصلاً من باید بگویم بعد از این داستانی را که ما از علی‌بن‌ابیطالب نقل‏ می‌کنیم، حرام است که دیگر در منابر نقل کنیم که روزی علی‌بن‌ابیطالب شنید، دشمن به کشور اسلامی حمله کرده است؛ "و هذا اخو غامد و قد وردت خیله الانبار"، بعد فرمود شنیده‌ام زینت یک زن مسلمان یا زنی را که‏ در حمایت مسلمانان است، گرفته‌اند. شنیده‌ام دشمن، سرزمین مسلمین را غارت کرده است، مردان‌شان را کشته است، اسیر کرده است، متعرض ‏ آنها شده است، زیورها را از گوش و دست زن‌‌ها جدا کرده است. بعد همین‏ علی‌بن‌ابیطالب که ما اظهار تشیع او را ‌می‌کنیم و نسبت به او حساسیت‌های‏ بی‌معنی و دروغین نشان می‌دهیم فرمود: «فلو ان امرءا مسلما مات من بعد هذا اسفا ما کان به ملوما بل کان به عندی جدیراً». اگر یک مرد مسلمان با شنیدن این خبر دق کند و بمیرد، سزاوار است و مورد ملامت نیست...»

خدایا در این هجوم حریصانه به دنیا که غفلت عظیم را رقم زده است ما را به وظایفی که باید پاسخگوی آن‌ها در روز قیامت باشیم آگاه کن و قلب پیامبرت ص را از ما و عمل ما راضی کن...


مساله‌ی فلسطین

مساله‌ی فلسطین

مساله‌ی فلسطین

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها