اخبار برگزیده

قلب سلیم

هجرت چه برکاتی برای من داشته است. یادش بخیر! از هجرت اول حدود شش سال می‌گذرد. آن دوران به «تفکر» پناه بودم تا راهی را در این ظلمتکده‌ی دنیا پیدا کنم. آری! فکر به همان حرمتی که این کلمه دارد. فکر که حاصل بیداری در عالم ماده است. فکری که پروردگار هم توصیه‌اش کرده است. امروز حالا بعد از شش سال هجرت دومی را پیش رو دارم که امیدها را در دلم زنده نگه داشته است. امید به زنده «عقل و تعقل» و بال‌وپر به جنود هفتادوپنج‌گانه‌اش که امام صادق ع معرفت آن‌ها را مایه هدایت می‌داند. وچه‌چیز در این ظلمتکده‌ی دنیا خواستنی‌تر است به جز هدایت؟!

عقل و تعقل جایگاهش در قلب انسان است آن‌جا که در آیه‌ی مبارکه چهل‌وشش سوره‌ی حج می‌فرماید:

«أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِهَا...»

قلب همان جایگاه مقدسی است که ایمان به آن‌جا وارد می‌شود و همان جایی است که تعقل با آن صورت می‌گیرد اما نه هر قلبی! نه قلبی که مریض است و نه قلبی که آلوده‌ی رجس است:

«وَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزَادَتْهُمْ رِجْسًا إِلَى رِجْسِهِمْ وَمَاتُوا وَهُمْ كَافِرُونَ»

برای منی که امید به عاقل شدن و بال‌وپر به جنود عقل دارم چه چیز مهم‌تر است از درمان قلب مریضم و مطهر آن و چه‌چیز زیباتر است از آروزی رسیدن به قلب سلیم وقتی که خداوند در قرآن می‌فرماید به یاد آورید وقتی را که ابراهیم با قلبی سلیم نزد پروردگارش آمد:

«وَإِنَّ مِنْ شِيعَتِهِ لَإِبْرَاهِيمَ إِذْ جَاءَ رَبَّهُ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ»

و چه‌چیز برای ما که آرزو داریم از ملت ابراهیم باشیم مهم‌تر است جز داشتن قلبی سلیم هنگام دیدار پروردگارمان؟ خدایا هدایتمان کن و در راه رسیدن به قلب سلیم یاریمان کن...


قلب سلیم

قلب سلیم

قلب سلیم

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها